Klimatizace

 

Důvody proč si pořídit klimatizaci:
- Moderní klimatizace snižuje nebo udržuje nejen teplotu, ale i stálou vlhkost vzduchu - cítíte se ve svém bytě, domě či kanceláři příjemně.
- Odpočinete si a vyspíte se i za teplých letních nocí.
- Zpříjemníte si pracovní i soukromé prostředí - práce i zábava Vám půjde lépe od ruky.

 

 

Základní typy klimatizací:
- Mobilní: spíše nouzové řešení, není příliš vhodná pro trvalý provoz, kompresor a tedy hluk je přítomen v klimatizované místnosti. Nutno pravidelně vylévat nashromážděnou zkondenzovanou vodu 
a odvádět teplý vzduch od kondenzátoru ohebnou hadicí o průměru cca 120mm ven z místnosti.

- Okenní: klimatizace vestavná do okna, či spíše do stavebního otvoru ve venkovní zdi, oblíbená spíše v Asii, u nás se moc nepoužívá. Důvodem je problematická montáž do stavebního otvoru místo okna a dále hluk z kompresoru. Nelze zapomenou ani na odkapávání kondenzátu z fasády domu.

- Dělená (SPLIT, MULTISPLIT): Dobré řešení pro kanceláře, rodinné domy, byty apod. Jsou dostupná různá provedení vnitřních jednotek (nástěnné, parapetní, podstropní), v chladících  výkonech zhruba od 2 do 10kW. Srdcem je jeden či více kompresorů umístěných venkovní jednotce, dnes už často řízených frekvenčním měničem, což umožňuje dosahovat výborného poměru mezi energií spotřebovanou a chladícím/topným výkonem. Zařízení, která umí pouze chladit jsou dnes už spíše výjimkou, do standardního provedení se stále více prosazuje řešení s tepelným čerpadlem, které umožňuje jak chlazení, tak i topení a tím významně zvyšuje užitnou hodnotu klimatizace, zvláště v přechdných obdobích (jaro, podzim).

Venkovní jednotka je propojena s jednotkami vnitřními pomocí dvojice měděných trubek s izolací, nejčastěji o průměru 10-16mm a dále elektrickým kabelem jež slouží pro komunikaci mezi vnitřní a venkovní jednotkou, často jsou také pomocí tohoto kabelu jednotky napájeny. Montáž není obtížná z hlediska nutných stavebních prací, ale je velmi důležité, aby byla provedena odborně, pracovníky kteří mají všechna nutná osvědčení a zkoušky. Je třeba také zmínit, že zařízení, která v sobě obsahují více než 3 kg chladiva (tzv. regulované látky) podléhají ze zákona povinným revizním prohlídkám, o jejichž provedení se musí vést evidence (Zákon č. 842/2006  a nařízení Evropského parlamentu 1005/2009, dále nařízení ES 303/2008.). Dobrá zpráva však je, že drtivá většina klimatizačních zařízení v domech. bytech a kancelářích obvykle obsahuje méně než 3kg chladiva a tedy výše zmíněné legislativě nepodléhají.